5218-301/A Mare Nostrum
990 pieces + 10 prototyps produced, but 100 cases reworked to produce the 5218-302 & 5218-304, 489 pieces sold by Officine Panerai,
Officine Panerai transferred to Vendom Group at Florence stock 397 5218-301A watches,
because of bad demand Vendom Group altered 382 5218-301A watches during series PreA & A as references PAM00006, PAM00007 & PAM00008 with new dial, new bezel, new case back, new strap and buckle.
So 16 pieces must be sold as PAM00015 with original papers of the 5218-301A from Florence stock
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | 5218-301/A |
| Collection | Pre-Vendome |
| SE/LE/BE | No |
| Model | 5218-301/A Mare Nostrum |
| Production year | 1993 |
| Movement | 2801-2/DD3127 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Blue |
| Waterproof | 50m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 42 mm |
| Height | |
| Lug width | 22 mm |