PAM00010 Luminor Base (Tritium)
Produciton volumes are in year
PreA (1997) 105 produced pieces, Tritium luminous material, Case number:6500,
A 1000* (250 produced pieces only), Tritium luminous material, Case number:6502, ID starts with BB,
B 1500* (400 produced pieces only), Tritium & Luminova luminous material***, Case number:6520, ID starts with BB,
C 1500** (250), Luminova luminous material, Case number:6520, ID starts with BB,
D (2001) 1200** (200) pieces, Luminova luminous material, Case number:6520, ID starts with BB,
*PAM00002, PAM00009 & PAM00010 gathered under the same millesimation,
**PAM00002, PAM00010 & PAM00055 gathered under the same millesimation,
*** The move from Tritium to Luminova was during production of the B-Series. Until now no exact information by Panerai is known. The view of many Paneristi is:
PreA & A-Series with case number OP6500 & OP6502 had 100% Tritium dials (maybe changed during revision to Luminova)
B-Series with case number OP6518-OP6521 has less than 10% an original Tritium dial (some were flipped by owners from Luminova to Tritium to increase the value of the watch)
C-Series has 100% Luminova dials.
For more information review following website: https://perezcope.com/2017/01/19/panerai-b-series-sought-after-tritum-and-luminova-dials/
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00010 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Base |
| Production year | 1997-2001 |
| Movement | OP I |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | White |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 3,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 14,5 mm |
| Lug width | 24 mm |