PAM00029-1 Luminor GMT (Tritium)
Production years are
A (1998) 1500* (750 produced pieces only), Tritium luminous material, Case number:6505, ID starts with BB,
B (1999) 1500* (250 produced pieces only), Tritium luminous material, Case number:6524, ID starts with BB,
*PAM00023 & PAM00029 gathered under the same millesimation
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00029-1 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor GMT |
| Production year | 1998-1999 |
| Movement | 2893-2 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black vertically striped |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 2,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 15 mm |
| Lug width | 24 mm |