PAM00056 Luminor Marina Left-Handed (Destro) Titanium
Production years are
C (2000) 500* (produced 300 pieces), Case number:6537, ID starts with BB,
D (2001) 300* (produced 200 pieces), Case number:6537, ID starts with BB,
All with Luminova,
*PAM00022 & PAM00056 gathered under the same millesimation
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00056 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Marina Left-Handed (Destro) Titanium |
| Production year | 2000 - 2001 |
| Movement | OP II |
| Case Material | Titanium |
| Dial Color | Brown |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 15 mm |
| Lug width | 24 mm |