PAM00104 Luminor Marina Automatic
Production years are
E 4000* (produced 2900 pieces), Case number:6553, ID starts with BB/PB,
F 3800** (produced 3300 pieces), Case number:6553, ID starts with BB/PB,
G 2600 pieces, Case number:6553, ID starts with BB/PB,
H 3300 pieces, Evolution: New Slytech bridge, Case number:6630, ID starts with BB/PB,
I (2006) 4000 pieces, Evolution: Update of the font 12 and 6 on the dial, Case number:6630, ID starts with BB/PB,
J 4000 pieces, Evolution: Strap Interchangeability + Runner Lever + Nut + New case back engraving with OP logo + Panerai logo on the buckle back, Case number:6693, ID starts with BB/PB,
K 6500 pieces, Evolution: Case disposed for new metal bracelet***, Case number:6693-6763***, ID starts with BB/SM/PB,
L 2000 pieces, Case number:6763, ID starts with BB/SM,
M 3000 pieces, Case number:6763, ID starts with BB/SM,
N 3000 pieces, Case number:6763, ID starts with BB/SM,
O 2500 pieces, Case number:6763, ID starts with BB,
P 2000 pieces, Case number:6763, ID starts with BB,
Q 2500 pieces, Case number:6763, ID starts with BB,
R 2500 pieces, Case number:6763, ID starts with BB,
All with Luminova,
*PAM00086 & PAM00104 gathered under the same millesimation, **PAM00104 & PAM00164 gathered under the same millesimation, ***2870/6500 disposed for new metal bracelet,
PAM01104 is the successor for the PAM00104
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00104 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Marina Automatic |
| Production year | 2002-2007 |
| Movement | OP III |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 3,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 16 mm |
| Lug width | 24 mm |