PAM00219 Luminor Base Left-Handed (Destro)
Production years are
H (2005) 500 pieces, Case number:6647, ID starts with PB,
I 200 pieces, Case number:6647, ID starts with PB,
J (2007) 400* pieces, Evolution: Runner Lever + Nut + New case back engraving with OP logo, Case number:6730, ID starts with PB,
K (2008) 400 pieces, Case number:6730, ID starts with PB,
L 300 pieces, Case number:6730, ID starts with PB,
M 600 pieces, Case number:6730, ID starts with PB/BB,
N 600 pieces, Case number:6839, ID starts with PB,
O 700 pieces, Case number:6839, ID starts with BB/PB,
P 600 pieces, Case number:6839, ID starts with PB,
All with Luminova,
*300/400 with Evolution
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00219 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Base Left-Handed (Destro) |
| Production year | 2005-2013 |
| Movement | OP X |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 3,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 14,5 mm |
| Lug width | 24 mm |