PAM00243 Luminor 1950 Submersible 1000m (Tritium)
Production years are
I (2006) 500 pieces, Case number:6671, ID starts with BB, with Tritium,
J (2007) 700 pieces, Evolution: Strap Interchangeability + Runner Lever + Nut + New case back engraving with OP logo, Case number:6701, ID starts with BB, with Tritium,
K (2008) 800 pieces, Evolution: SLN for dial and hands, Case number:6701, ID starts with BB, with Luminova,
L 500 pieces, Case number:6780, ID starts with BB, with Luminova,
M 300 pieces, Case number:6780, ID starts with BB, with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00243 |
| Collection | Submersible |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 Submersible 1000m |
| Production year | 2006-2010 |
| Movement | OP III |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 1000m |
| Crystal | 5,1mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18,5 mm |
| Lug width | 24 mm |