PAM00275-1 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Acciaio (Dot version)
Production years K,L,N & P see at reference PAM00275-2,
Production year is
J (2007) 500 pieces, Case number:6708, ID starts with BB,
with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00275-1 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Acciaio (Dot version) |
| Production year | 2007 |
| Movement | P.2004/1 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 2mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18,9 mm |
| Lug width | 24 mm |