PAM00289 Luminor 1950 8 Days GMT
Production year are
J (2007) 300 pieces, Case number:6716, ID starts with BB,
K 500 pieces, Case number:6716, ID starts with BB,
L 300 pieces, Evolution: 24h indication with hand instead of disk, Case number:6716, ID starts with BB,
M 200 pieces, Case number:6716, ID starts with BB,
N 200 pieces, Case number:6716, ID starts with BB,
O 300 pieces, Case number:6716, ID starts with BB,
P 300 pieces, Evolution: Less gold in bezel (lunette revidee). Tube for trap in steel, Case number:6954, ID starts with BB,
OOR* 6 pieces, Case number:6954?, ID starts with BB?,
All with Luminova,
*OOR means “Out of Range”
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00289 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 8 Days GMT |
| Production year | 2007-2013 |
| Movement | P.2002/1 |
| Case Material | Pink Gold |
| Dial Color | Brown |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 2mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 17,8 mm |
| Lug width | 24 mm |