PAM00290 Luminor 1950 8 Days GMT Sotheby’s
Production year is
I (2006) 1 piece, Case number:6660, ID starts with BB, with Luminova,
Unique watch for the Panerai Sotheby’s auction in HK
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00290 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 8 Days GMT Sotheby's |
| Production year | 2006 |
| Movement | P.2002/1 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Blue Sunburst |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 2mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 17,8 mm |
| Lug width | 24 mm |