PAM00297 Luminor GMT
Production year are
K (2008) 1200* pieces, Case number:6761, ID starts with PB,
L 300 pieces, Case number:6761, ID starts with BB,
M (2010) 500* pieces, Case number:6761, ID starts with BB,
N 600 pieces, Case number:6761, ID starts with BB,
O 600 pieces, Case number:6761, ID starts with BB,
P 500 pieces, Case number:6761, ID starts with BB,
All with Luminova,
*Millesimation 0 included
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00297 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor GMT |
| Production year | 2008-2014 |
| Movement | OP VIII |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 3,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 16 mm |
| Lug width | 24 mm |