PAM00310 Luminor Chronograph
Production year are
K (2008) 500 pieces, Case number:6739, ID starts with BB,
L 500, Case number:6739, ID starts with BB,
M (2010) 500 pieces, Case number:6739, ID starts with BB,
N 600, Case number:6739, ID starts with BB,
All with Luminova,
unusual is the assembled upside-down crown protector lever
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00310 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Chronograph |
| Production year | 2008-2011 |
| Movement | OP XII |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 1,9mm sapph |
| Case size | 40 mm |
| Height | 16,5 mm |
| Lug width | 22 mm |