PAM00317-2 Luminor 1950 8 Days Chrono Monopulsante GMT Ceramica
Production year K (2008) see at PAM00317-1,
Production years are
L (2009) 500 pieces, Evolution: Smoked sapphire crystal + P.2004 movement, Case number:6752, ID starts with BB,
N 300 pieces, Case number:6752, ID starts with BB,
O 500 pieces, Evolution: New bezel attachment + New strap attachment + lugs radius, Case number:6752/6885, ID starts with BB,
P 400 pieces, Case number:6885, ID starts with BB,
Q 400 pieces, Case number:6885, ID starts with BB,
R (2015) 300 pieces, Case number:6885/7015, ID starts with BB,
All with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00317-2 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 8 Days Chrono Monopulsante GMT Ceramica |
| Production year | 2009-2015 |
| Movement | P.2004 |
| Case Material | Ceramica |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18,9 mm |
| Lug width | 24 mm |