PAM00359 Luminor Marina 1950 3 Days Automatic
Production year are
M (2010) 3000 pieces, Case number:6816, ID starts with BB,
N 3000 pieces, Case number:6816, ID starts with BB/SM,
O 3000 pieces, Evolution: Casing without screws + New backcase engraving “Automatic”, Case number:6816/6900, ID starts with BB/SM,
P 2500 pieces, Case number:6900, ID starts with BB/SM,
Q 2000 pieces, Case number:6900, ID starts with BB/SM,
R 3000 pieces, Case number:6900, ID starts with BB/SM,
all with Luminova,
PAM01359 is the successor for the PAM00359
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00359 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Marina 1950 3 Days Automatic |
| Production year | 2010-2015 |
| Movement | P.9000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 2,6mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18 mm |
| Lug width | 24 mm |