PAM00393 Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Orto Rosso
Production year are
O (2012) 500 pieces, Case number:6889, ID starts with BB,
P 500 pieces, Evolution: Tube for strap in steel, Case number:6889, ID starts with BB,
Q 300 pieces, Evolution: Case with new lugs, Case number:6889, ID starts with BB,
all with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00393 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Orto Rosso |
| Production year | 2012-2014 |
| Movement | P.9000 |
| Case Material | Red Gold |
| Dial Color | Brown |
| Waterproof | 50m |
| Crystal | 1,8mm sapph |
| Case size | 42 mm |
| Height | 17 mm |
| Lug width | 22 mm |