PAM00525 Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Oro Rosso
Production years are
P (2013) 500 pieces, Case number:6930, ID starts with BB,
R 300 pieces, Case number:6930, ID starts with BB,
all with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00525 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Oro Rosso |
| Production year | 2013, 2015 |
| Movement | P.9100 |
| Case Material | Red Gold |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 50m |
| Crystal | 1,4 mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18,5 mm |
| Lug width | 24 mm |