PAM00535 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio
Production years are
Q (2014) 700 pieces, Case number:6950, ID starts with BB,
R 1000 pieces, Case number:6950, ID starts with BB,
S 1000 pieces, Case number:6950, ID starts with BB,
all with Luminova,
PAM01535 is the successor for the PAM00535
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00535 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio |
| Production year | 2014-2016 |
| Movement | P.9001 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black hobnails |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 3mm sapph |
| Case size | 42 mm |
| Height | 16,7 mm |
| Lug width | 22 mm |