PAM00560 Luminor Base 8 Days Acciaio
Production years are
Q (2014) 3000 pieces, Case number:6937, ID starts with BB/PL,
R 2000 pieces, Evolution: New Hollowed Dial, Case number:6937, ID starts with BB,
S (2016) 1500 pieces, Case number:6937, ID starts with BB,
T (2017) 1500 pieces, Case number:6937, ID starts with BB,
U (2018) 1000 pieces, Case number:6937, ID starts with BB,
all with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00560 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Base 8 Days Acciaio |
| Production year | 2014-2018 |
| Movement | P.5000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 2,5mm sapph. |
| Case size | 44 mm |
| Height | 13,5 mm |
| Lug width | 24 mm |