PAM00576 Luminor 8 Days GMT Oro Rosso
Production years are
Q (2014) 300 pieces, Case number:6983, ID starts with BB,
R 300 pieces, Case number:6983, ID starts with BB,
T 200 pieces, Case number:6983, ID starts with BB,
all with Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00576 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 8 Days GMT Oro Rosso |
| Production year | 2014-2016 |
| Movement | P.2002 |
| Case Material | Red Gold |
| Dial Color | Brown |
| Waterproof | 50m |
| Crystal | 1,7mm sapph. |
| Case size | 44 mm |
| Height | |
| Lug width | 24 mm |