PAM00605 Luminor 1950 3 Days Firenze
Production years are
Q (2014) 99 pieces, Case number:6835, ID starts with BB,
R (2015) 99 pieces, Evolution: New Sapphire Crystal, Case number:7029, ID starts with BB,
all with Luminova,
Retail Exclusivity at Firenze flagship store only
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00605 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 3 Days Firenze |
| Production year | 2015 |
| Movement | P.3000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Anthracite Suncliff |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 3mm Plexi |
| Case size | 47 mm |
| Height | 16,5 mm |
| Lug width | 26 mm |