PAM00715 Luminor Perpetual Calendar Platinumtech
Production years are
X (2021) 100 pieces, Case number:7244, ID starts with PL,
Y (2022) 300 pieces, Case number:7244?, ID starts with PL?,
all with Super Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00715 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor Perpetual Calendar Platinumtech |
| Production year | 2021- |
| Movement | P.4100 |
| Case Material | Platinum |
| Dial Color | Green Sunburst |
| Waterproof | 50m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 15,6 mm |
| Lug width | 24 mm |