PAM00986 Luminor 1950 GMT 10 Days Automatic
Production years are
U (2018) 250 pieces, Case number:6958, ID starts with BB,
V (2019) 500 pieces, Case number:6958, ID starts with BB,
W (2020) 300 pieces, Case number:6958?, ID starts with BB,
all with Super Luminova
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00986 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 GMT 10 Days Automatic |
| Production year | 2018-2020 |
| Movement | P.2003 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Blue Sunburst |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 17 mm |
| Lug width | 24 mm |