PAM01086 Luminor Base Logo
Production years are
W (2020) 1500 pieces, Case number:7233, ID starts with PL,
X (2021) 2000 pieces, Case number:7233, ID starts with PL,
Y (2022) 1500 pieces, Case number:7233, ID starts with PL,
Z (2023) 2500 pieces, Case number:7233, ID starts with PL,
all with Luminova,
PAM01086 is the successor for the PAM01000
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM01086 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Base Logo |
| Production year | 2020- |
| Movement | P.6000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 13 mm |
| Lug width | 24 mm |