PAM01247 Piccolo Due/Luminor Due
Production years are
X (2021) 2000 pieces, Case number:7242/7548, ID starts with PL/PN,
Y (2022) 2500 pieces, Case number:7548, ID starts with PN,
Z (2023) 2500 pieces, Case number:7603, ID starts with PN,
all with Luminova,
renamed from “Piccolo Due” to “Luminor Due”,
PAM01552 is the successor for the PAM01247
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM01247 |
| Collection | Luminor Due |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Piccolo Due/Luminor Due |
| Production year | 2021-2023 |
| Movement | P.900 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Anthracite Sunburst |
| Waterproof | 30m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 38 mm |
| Height | |
| Lug width | 20 mm |