PAM00196 Luminor Chrono Daylight
Production years are
G (2004) 1200 pieces, Case number:6595, ID starts with PB,
H 1500 pieces, Evolution: New Slytech bridge, Case number:6637, ID starts with PB,
I 1000 pieces, Case number:6665, ID starts with PB,
OOR* 29 pieces, Case number:6665?, ID starts with PB?,
All with Luminova,
unusual is the assembled upside-down crown protector lever,
*OOR means “Out of Range”
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00196 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Chrono Daylight |
| Production year | 2004-2006 |
| Movement | OP XII |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 2,5mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 16,5 mm |
| Lug width | 24 mm |