PAM00253 Luminor 1950 Flyback Regatta
Production year is
I (2006) 500 pieces, Case number:6640, ID starts with BB,
with Luminova,
unusual is the assembled upside-down crown protector lever
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00253 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 Flyback Regatta |
| Production year | 2006 |
| Movement | OP XIX |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black hobnails |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | 2mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18,5 mm |
| Lug width | 24 mm |