PAM00321 Luminor 1950 3 Days GMT Power Reserve Automatic Acciaio
Production year are
L (2009) 1500 pieces, Case number:6756, ID starts with BB,
N 2500 pieces, Evolution: Glass opening increased + Date size increased + Brushed backcase, Case number:6818, ID starts with BB/SM,
O 2500 pieces, Evolution: Casing without screws, Case number:6818/6902, ID starts with BB/SM,
P 2500 pieces, Case number:6902, ID starts with BB/SM,
Q 1700 pieces, Case number:6902, ID starts with BB/SM,
R 2500 pieces,Case number:6902, ID starts with BB/SM,
S (2016) 2000 pieces,Case number:6902, ID starts with BB,
all with Luminova,
PAM01321 is the successor for the PAM00321
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00321 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 3 Days GMT Power Reserve Automatic Acciaio |
| Production year | 2009-2016 |
| Movement | P.9002 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | 2,6mm sapph |
| Case size | 44 mm |
| Height | 18 mm |
| Lug width | 24 mm |