PAM00700-2 Luminor Lab-Id Carbotech
Production year is
T (2017) 50 pieces, Case number:7117, ID starts with PN,
with Luminova,
The dial is covered with carbon nanotubes. They were arranged in such a way that the light is absorbed by them. This avoids annoying reflections (Vantablack, means: Vertically Aligned NanoTube Array black). This causes the dial to appear in a deep black color.
It exists an additional prototyp of that reference, please review PAM00700-1
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00700-2 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 Carbotech 3 Days Lab-ID |
| Production year | 2017 |
| Movement | P.3001/C |
| Case Material | Carbotech |
| Dial Color | Black (Vantablack ) |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 49 mm |
| Height | |
| Lug width | 26 mm |