PAM00775 Luminor Base Logo 3 Days Acciaio
Production years are
S (2016) 1000 pieces, Case number:7040, ID starts with PL,
U (2018) 1000 pieces, Case number:7155, ID starts with PL,
V (2019) 1500 pieces, Case number:7233, ID starts with PL,
all with Super Luminova,
PAM00775 is the successor for the PAM00630 with one year overlapping
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00775 |
| Collection | Luminor |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Base Logo 3 Days Acciaio |
| Production year | 2018 |
| Movement | P.6000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | White |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 13,5 mm |
| Lug width | 24 mm |