PAM01273 Piccolo Due/Luminor Due
Production years are
X (2021) 2000 pieces, Case number:7242/7511/7548, ID starts with PL/PN,
Y (2022) 1000 pieces, Case number:7548, ID starts with PL?,
Z (2023) 2500 pieces, Case number:7603, ID starts with PL,
all with Super Luminova,
renamed from “Piccolo Due” to “Luminor Due”
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM01273 |
| Collection | Luminor Due |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Piccolo Due/Luminor Due |
| Production year | 2021-2023 |
| Movement | P.900 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Blue Sunburst |
| Waterproof | 30m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 38 mm |
| Height | 11,2 mm |
| Lug width | 20 mm |