PAM01316 Luminor Marina Specchio Blu 44mm
Production years are
W (2020) 800 pieces, Case number:7310/7393, ID starts with BB,
X (2021) 1000 pieces, Case number:7393, ID starts with BB,
Y (2022) 2000 pieces, Case number:7393, ID starts with BB,
AA (2024) 1000 pieces, Case number:7393, ID starts with BB,
all with Super Luminova,
PAM01316 is the successor for the PAM01058,
PAM03323 is the successor for the PAM01316
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM01316 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor Marina Specchio Blu 44mm |
| Production year | 2020-2024 |
| Movement | P.9010 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Blue Sunburst |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 15,7 mm |
| Lug width | 24 mm |