PAM01441 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic
Production years are
U (2018) 2000 pieces, Case number:7107, ID starts with PN,
V (2019) 2000 pieces, Case number:7107, ID starts with PN,
W (2020) 1000 pieces, Evolution: change from dial “All numbers” to “Base dial”, Case number:7348, ID starts with PN,
X (2021) 1500 pieces, Case number:7348?, ID starts with PN,
all with Super Luminova,
PAM01441 is the successor for the PAM00441
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM01441 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | No |
| Model | Luminor 1950 3 Days GMT Automatic |
| Production year | 2018-2021 |
| Movement | P.9010/GMT |
| Case Material | Ceramica |
| Dial Color | Black |
| Waterproof | 300m |
| Crystal | sapphire |
| Case size | 44 mm |
| Height | 14 mm |
| Lug width | 24 mm |