PAM00665 Luminor 1950 3 Days Ferretti 30 Anniversario
Production year is
S (2016) 30 pieces, Case number:6835, ID starts with BB,
with Luminova,
Reference is based on the PAM00372 with a brown suncliff dial (introduced with pocket watch PAM00447),
that dial design was also used for the PAM02020 (20th Panaristi anniversary),
review link for more details (https://paneristi.nl/reviews/PAM00665/)
| Label | Value |
|---|---|
| Reference | PAM00665 |
| Collection | Luminor 1950 |
| SE/LE/BE | Yes |
| Model | Luminor 1950 3 Days Ferretti 30 Anniversario |
| Production year | 2016 |
| Movement | P.3000 |
| Case Material | Steel |
| Dial Color | Brown Suncliff |
| Waterproof | 100m |
| Crystal | plexi |
| Case size | 47 mm |
| Height | 16,5 mm |
| Lug width | 26 mm |